Автомобіль є зручним і найпоширенішим засобом транспортування вантажів, пасажирів.
На сьогодні величезна кількість автомобілів буквально заполонила вулиці міст і сіл. Слюсар з ремонту автомобілів — спеціаліст, який готує машину в дорогу. Щоб автомашина працювала її потрібно налагодити, відрегулювати і випробувати а у процесі експлуатації — обслуговувати і ремонтувати.
Здатність швидко і точно встановлювати причину несправності – одне з головних умінь слюсаря з ремонту автомобілів. Ця професія вимагає добрих розумових здібностей та знання багатьох систем автомобіля. Коли сталась якась механічна чи електрична несправність, слюсарі з ремонту автомобілів з’ясовують симптоми того, що трапилося, і встановлюють, що саме треба ремонтувати. Вони практично можуть перевірити керування транспортним засобом або використати діагностичне обладнання для різних систем автомобіля. Коли причину знайдено – приступають до ремонту.
Для роботи в майстернях, що здійснюють ремонт старих вітчизняних автомобілів та іномарок, потрібна не стільки спеціальна освіта, скільки золоті руки і професійна кмітливість.
Боротьба за продовження життя автомобілів, утримання їх у належному технічному стані, безпека роботи водіїв, надійність експлуатації — у всьому цьому велика роль належить слюсарю з ремонту автомобілів.
Чим складніша машина, тим вища класифікація слюсаря, і якими б не були досконалими інструменти, завжди буде потрібна людина з «розумними» руками.
Щодня нам постійно доводиться стикатися з будь-яким видом автотранспорту – будь то особистий автомобіль або громадський транспорт, за усіма потрібен професійний і своєчасний догляд. Саме тому кваліфікований фахівець з ремонту автомобіля сьогодні є досить затребуваним.
Тому потреба у спеціалістах з ремонту автомобілів буде постійною і, оволодівши цією професією, можна легко працевлаштуватися на різних автопідприємствах, фірмах автосервісу, автопарках, «шляхових допомогах».
За умови постійного самовдосконалення, розвитку технічного мислення, новаторства та підвищення фахового рівня, можливе відкриття власної справи.
В автомобільному транспорті професія слюсаря з ремонту автомобілів — це професія № 2 після водія, якість і результат роботи якого багато в чому залежить від справності автомобіля.
Навчання фахівців – слюсарів з ремонту автомобілів проводять різні технічні навчальні заклади країни. Серед таких закладів є також Державний навчальний заклад «Коршівський аграрний ліцей».
Випускникам ліцею видається диплом кваліфікованого робітника – слюсаря з ремонту автомобілів ІІ-IV розряду на основі ліцензії, виданої Міністерством освіти і науки Украйни і атестат про повну загальну середню освіту учням, що навчались на базі базовох середньої освіти (9 класів).
Освітньо-кваліфікаційна характеристика випускника професійно-технічного навчального закладу (підприємства, установи та організації, що здійснюють підготовку кваліфікованих робітників)
- Професія — 7231.2 Слюсар з ремонту автомобілів
- Кваліфікація – 4 розряд
- Кваліфікаційні вимоги
Повинен знати: будову і призначення автомобілів, що обслуговуються; схеми складання автомобілів; електричні та монтажні схеми автомобілів; технічні умови на складання, ремонт і регулювання агрегатів, складових одиниць і приладів; методи виявлення і способи усунення складних дефектів, виявлених у процесі ремонту, складання і випробування агрегатів, складових одиниць і приладів; правила і режими випробування, нормативно-технічну документацію на випробування агрегатів і складових одиниць; призначення і правила застосування складних випробувальних установок; будову , призначення і правила застосування складних контрольно-вимірювальних інструментів; конструкцію універсальних і спеціальних пристроїв; періодичність та обсяги технічного обслуговування електроустаткування та основних складових одиниць і агрегатів автомобілів; систему допусків і посадок, квалітетів і параметрів шорсткості; правові та організаційні основи безпеки праці; основи безпеки праці в галузі; пожежної безпеки, електробезпеки, гігієни праці, виробничої санітарії, питання проходження медичних оглядів; надання першої допомоги потерпілим при нещасних випадках, охорони навколишнього середовища; класифікацію, фізико-хімічні, механічні, технологічні властивості, маркування та галузь застосування металів, сплавів, диелектриків, паливно-мастильних матеріалів; основні правила читання креслень, загальні поняття про збірні креслення, робочі креслення на виготовлення деталей, технічні виміри, загальні відомості про схеми; основи електростатики, постійний струм, електромагнетизм, змінний струм, трансформатори, електричні машини, правила користування електровимірювальними приладами; поняття про допуски та посадки, правила та порядок користування інструментами та приладами для виміру лінійних і кутових величин, оптичних, пневматичних та електричних приладів; основи машинознавства – відомості з теоретичної механіки, опору матеріалів, деталей машин,теплотехніки, гідравліки, аеродинаміки; сучасні моделі економіки, товар, гроші, їх функції та властивості, матеріальне виробництво, ринок і умови його функціонування , мікроекономіку, фонди підприємства, національний прибуток; поняття та ознаки правової держави; конституційні основи України; цивільне право і відносини, що ним регулюються; захист господарчих прав та інтересів; розгляд господарчих спорів; адміністративний проступок і адміністративна відповідальність; правову охорону природи; агальні основи галузевої економіки і підприємства; економічну, фінансову і комерційну діяльність підприємства; використання інформаційних та комп’ютерних технологій для автоматизації виробництва; системи управління на основі комп’ютерних технологій.
Завдання та обов’язки: виконує ремонт і складання автомобілів (у тому числі дизельних, газобалонних, спеціальних вантажних), автобусів, імпортних легкових автомобілів, вантажних пікапів і мікроавтобусів; розбирає, проводить дефектування деталей, ремонтує, складає складні агрегати, складові одиниці й прилади, замінює їх при технічному обслуговуванні та ремонті; перевіряє гальмові та ходові властивості автомобілів; виконує на стендах випробування складових одиниць та агрегатів; виявляє і усуває дефекти, несправності у процесі регулювання і випробування агрегатів, складових одиниць і приладів; розбраковує деталі після розбирання та миття; виконує слюсарну обробку деталей за 7-10 квалітетами із застосуванням складного універсального обладнання; виконує статичне та динамічне балансування деталей і складових одиниць складної конфігурації, складає дефектувальні відомості.
Загальнопрофесійні вимоги
Повинен:
раціонально та ефективно організовувати працю на робочому місці;
додержуватись норм технологічного процесу;
не допускати браку в роботі;
знати й виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці й навколишнього середовища, додержуватися норм, методів і прийомів безпечного ведення робіт;
використовувати в разі необхідності засоби попередження і усунення природних і непередбачених негативних явищ (пожежі, аварії, повені тощо);
знати інформаційні технології.
Вимоги до освітньо-кваліфікаційного рівня осіб, які навчатимуться в системі професійно-технічної освіти
Попередній освітньо-кваліфікаційний рівень – «Слюсар з ремонту автомобілів» третього розряду
за умови продовження первинної професійної освіти в професійно-технічних навчальних закладів 2-3-го атестаційних рівнів без вимог до стажу роботи;
за умови підвищення кваліфікації стаж роботи за професією «слюсар з ремонту автомобілів» 3 розряду не менше 1 року.
Сфера професійного використання випускника:
технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів. - Специфічні вимоги
7.1. Вік: по закінченні терміну навчання – не менше 18 років.
7.2. Стать: жіноча, чоловіча.
7.3. Медичні обмеження.